Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Soud v Indii nařídil zbořit mrakodrap spojovaný s politickou korupcí

Nejvyšší soud v indickém velkoměstě Bombaj dnes nařídil po letech právních sporů zbořit obytný mrakodrap, který se stal předmětem rozsáhlé korupce ve vládních a vojenských kruzích. Uvedla to na svém webu britská zpravodajská stanice BBC.

Dům budovaný stavební společností Adarsh Society měl mít původně jen šest podlaží s byty pro válečné vdovy. Budova v honosné čtvrti města má nakonec 31 podlaží a byty si koupili politici a vojenští důstojníci za ceny, které byly mnohem nižší než tržní. Společnost také překročila maximální výšku, kterou budovy blízko pobřeží mohou mít.

Pokyn ke zboření domu podalo již v lednu 2011 indické ministerstvo pro životní prostředí. Označilo to za potřebný precedens pro případná další podobná porušení stavebních omezení. Advokáti majitelů bytů se ale proti tomu odvolali u soudu. Ten podpořil rozhodnutí ministerstva. Majitelé se poté odvolali k nejvyššímu soudu, který nyní nařídil zlikvidovat tento symbol politické korupce, která se dále vyšetřuje.

Bombaj se v roce 2004 se svými 13,3 milionu obyvatel stala šestým největším městem na světě podle počtu lidí. Bombaj se nachází na západním pobřeží Indie a je to hlavní město indického státu Maháráštra a největší přístav západního pobřeží.

Newsletter