Soud v USA nařídil vzít obviněného manažera VW do vazby

Americký soud nařídil ve čtvrtek uvalit na obviněného manažera německé automobilky Volkswagen Olivera Schmidta vazbu bez možnosti propuštění na kauci. Schmidt je jedním z šesti současných a bývalých manažerů Volkswagenu, které ministerstvo spravedlnosti USA tento týden obvinilo v souvislosti se skandálem s obcházením emisních testů.

Schmidt byl zadržen v sobotu v Miami na letišti, když chtěl odcestovat domů z dovolené. Soudce William Turnoff vazbu odůvodnil tím, že manažer by mohl USA opustit a už se nevrátit. Schmidtovi právníci se podle agentury Reuters hodlají proti rozhodnutí odvolat.

Schmidt řídil americké oddělení firmy pro dodržování regulačních předpisů od roku 2014 do března 2015 a je obviněn ze spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány. Schmidt a další činitelé firmy podle žaloby v roce 2014 opakovaně americkým úřadům zdůvodňovali vysoké reálné emise nových vozů firmy nepravdivými technickými příčinami. Až o rok později Schmidt přiznal existenci softwaru, který Volkswagenu umožňoval při testech maskovat reálné emise.

Mezi další obviněné patří například bývalý šéf vývoje značky VW Hainz-Jakob Neusser či někdejší šéf vývoje motorů Jens Hadler. Podle amerického ministerstva spravedlnosti Schmidtovi hrozí „v podstatě doživotní trest“, protože je obviněn z trestných činů v 11 bodech obžaloby a jeho úhrnný trest by mohl dosáhnout až 169 let vězení.

Americká vláda uzavřela tento týden s Volkswagenem dohodu o urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard Kč). Automobilka již předloni na podzim přiznala, že téměř 600.000 naftových vozů v USA vybavila systémem umožňujícím falšovat testy emisí. Volkswagen se loni dohodl, že ve Spojených státech v důsledku emisního skandálu vynaloží až 17,5 miliardy dolarů (447 miliard Kč) na urovnání obvinění ze strany regulátorů, zákazníků a prodejců.

Newsletter