Soud v USA schválil přísnou regulaci poskytovatelů internetu

Federální odvolací soud v USA dnes schválil výrazné zpřísnění státního dohledu nad poskytovateli internetového připojení v rámci principu takzvané síťové neutrality. Rozhodnutí tříčlenného sboru je velkou prohrou pro kabelové společnosti a mobilní operátory a naopak vítězstvím pro vládu prezidenta Baracka Obamy a řadu internetových společností. Obama loni prosadil, aby Federální komise pro spoje (FCC) zavedla kontroverzní pravidla, která mimo jiné zakazují poskytovatelům internetu nabízet rychlejší internetové služby za poplatek.

Soudci podpořili poměrem 2:1 rozhodnutí FCC, které zařadilo poskytovatele širokopásmového a mobilního připojení na úroveň obyčejných telekomunikačních podniků „veřejných služeb“, které jsou ze zákona podrobeny přísné vládní regulaci. Poskytovatelé internetu budou muset s veškerým internetovým provozem zacházet stejně, FCC ale slíbila, že vzhledem k rychlému rozvoji technologií bude konkrétní sporné případy posuzovat individuálně.

Kritici těchto pravidel poukazují na to, že drakonická regulace telefonních společností v tomto odvětví prakticky zmrazila inovace a investice do nových technologií a že s internetovým připojením to nyní dopadne stejně. Podle kabelových a telekomunikačních společností pravidla nakonec povedou i k regulaci sazeb; poskytovatel širokopásmového připojení Verizon poukázal na to, že nová pravidla byla „napsána v éře parní lokomotivy a telegrafu“.

Poskytovatelé internetu předtím dva soudní spory proti snaze vlády a FCC zařadit je mezi „veřejné služby“ vyhráli. Dnes uvedli, že se odvolají buď k celému plénu odvolacího soudu, nebo k nejvyššímu soudu.

Zástupci odvětví rovněž uvedli, že zvýší úsilí o to, aby přesvědčili Kongres k zásahu proti novým pravidlům a širokým pravomocem FCC vůči nim. Republikánský senátor John Thune, který předsedá výboru pro obchod, podle agentury Reuters řekl, že rozhodnutí „podpořilo omezení určená pro éru monopolních telefonních služeb“, a dodal, že Kongres musí zasáhnout proti tomu, aby „internetový ekosystém dopodrobna řídil vysoce politický orgán“. Pětičlenná FCC je složena ze zástupců dvou politických stran v Kongresu a nyní v ní mají většinu demokraté, kteří pro nová pravidla hlasovali.

Podle předsedy FCC Toma Wheelera je rozhodnutí soudu „vítězstvím pro spotřebitele a inovátory, kteří si zaslouží ničím nenarušený přístup k celému webu“. Tvrdá regulace podle něj „zachová svobodu projevu a ekonomický růst“. Rozhodnutí nadšeně přivítali poskytovatelé internetového obsahu v čele s videopůjčovnou Netflix.

Berin Szoka, šéf technologického think-tanku TechFreedom, který se připojil k žalobě internetových poskytovatelů proti pravidlům FCC, řekl, že konečné rozhodnutí v této věci může trvat léta. „Mezitím ale bude mít FCC volnou ruku k tomu, aby regulovala internet, jak se jí zlíbí“.

Newsletter