Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu. Výnosy US bondů rostou, dolar sílí. Měny regionu na americká data reagovaly mírným oslabením, prvotní ztráty ale rychle zčásti smazaly.

Soud znovu rozhodne v trestní kauze bývalých manažerů Čepra

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes pravděpodobně rozhodne v trestní kauze bývalých vrcholných manažerů státního podniku Čepro. Obžaloba viní Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku z porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to kvůli údajně nevýhodným obchodním transakcím s palivem. Muži obvinění odmítají. Justice je v minulosti pravomocně osvobodila, kauzu ale vrátil k dalšímu projednání Nejvyšší soud.

Státní zástupce požaduje pro bývalého generálního ředitele a pro někdejšího obchodního ředitele Čepra šestileté vězení, peněžité tresty a také uložení povinnosti nahradit způsobenou škodu. Podnik chce po Kadlecovi s Houškou celkem 260 milionů korun, od Houšky pak žádá ještě dalšího 1,5 milionu.

Obžaloba se týká obchodů z roku 2005. Stíhání za obdobné skutky z let 2003 a 2004 musely soudy zastavit kvůli promlčení. Kadlec s Houškou prý vyváděli z Čepra peníze prostřednictvím společnosti Czech Energospace. Obchody údajně vypadaly převážně tak, že státní distributor paliv levně prodával palivo a draze ho nakupoval zpátky. Muži se hájí tím, že v Čepru plnili úkol, který vyplynul ze vstupu Česka do EU, tedy obměnu paliv.

Newsletter