Soud zrušil rozhodnutí ERÚ o licenci pro sluneční elektrárnu

Krajský soud v Brně dnes znovu zrušil rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z roku 2010 o udělení licence pro sluneční elektrárnu firmy Clean management a.s. v Uherském Brodu. Případ bude znovu řešit ERÚ. Pokud elektrárna licenci znovu získá, bude to už za méně výhodných podmínek než v roce 2010.

Soud řešil případ už podruhé, vrátil mu jej Nejvyšší správní soud. U soudu dnes neobstála předložená revizní zpráva, která je součástí licenčního řízení. Soud se případem zabýval na základě žaloby nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle něj byla revizní zpráva ještě z doby, kdy zařízení nebylo hotové. U soudu státní zástupce dokládal mimo jiné satelitní snímky elektrárny, které to měly dokazovat.

Nejvyšší státní zástupce svými žalobami napadl 22 problematických licencí fotovoltaických elektráren ze sklonku roku 2010. V pěti případech docílil úspěchu, kdy soudy definitivně rozhodly o zrušení licencí.

„Šesti žalobám soudy nevyhověly, jedna žaloba byla vzata zpět kvůli změně dokazování. U deseti sporů ještě nedospělo soudní rozhodování do konce,“ uvedl mluvčí nejvyššího státního zástupce Petr Malý. Dnešní případ může ještě znovu pokračovat u Nejvyššího správního soudu.

Majitelé solárních elektráren je potřebovali zprovoznit do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let.

Newsletter