Soudy budou řešit další kauzu kolem exšéfa zkrachovalé Clanroy

Státní zástupci poslali k soudu i druhý případ kolem bývalého šéfa zkrachovalé dražební společnosti Clanroy Milana Kremela. Týká se zpronevěry 70 milionů korun Českých drah. Podle žalobců si nechával část výtěžku za prodaný nepotřebný majetek. Hrozí mu za to pět až deset let vězení, uvedla dnes Česká televize.

Soudy se už zabývají jiným případem, kde Kremel čelí obžalobě ze zpronevěry 55 milionů korun. O peníze podle spisu připravil státní podnik Lesy ČR. Hrozí mu stejný trest jako v případu Českých drah. Proces bude pokračovat v listopadu.

Firma Clanroy je ovládána společností se sídlem na Seychelských ostrovech. V minulosti prodávala nepotřebný majetek státních firem, peníze z některých dražeb ale vlastníkům nemovitostí nepředala. Kremel vinu odmítá. Tvrdí, že část peněz šla zpět do firmy, aby se zahladily ztráty, které vznikly před jeho nástupem do představenstva. Má prý také důkazy, že část peněz byla vyvedena jinam prostřednictvím jiných firem.

Soud začal kauzu rozplétat v listopadu 2014, kdy žalobkyně přečetla obžalobu. Výslech Kremela se už neuskutečnil, protože požádal o odročení případu, jelikož tehdy užíval léky a nebyl připraven vypovídat ze zdravotních důvodů. Soud si nechal vypracovat znalecký posudek, podle něhož se však Kremel mohl procesu účastnit.

Muž následně poslal soudu čestné prohlášení, kde vysvětloval, že Česko opustil, protože se cítil ohrožený. Tvrdil v něm také, že do funkcí ve firmě Clanroy byl nastrčen jako tzv. bílý kůň. Kremel odjel do středoamerického Belize. Letos byl zatčen v Německu, které jej vydalo do Česka. Soud ho poslal do vazby.

Newsletter