Soukromý sektor USA v září vytvořil méně míst, než se čekalo

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v září vytvořili 154.000 nových pracovních míst. Oznámila to dnes organizace ADP. Výsledek tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 166 tisíc nových pracovních příležitostí, konsensem dle agentury Bloomberg bylo 165 tisíc míst.

Americké ministerstvo práce v pátek představí oficiální zprávu o zářijovém vývoji zaměstnanosti, která bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor. Analytici předpověděli, že americká ekonomika v září celkově vytvořila 175.000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle nich zůstala beze změny na 4,9 procenta.

Páteční zpráva by mohla hrát velkou roli v tom, zda americká centrální banka (Fed) ještě v letošním roce přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. V září Fed ponechal úroky beze změny, jeho další zasedání se uskuteční počátkem listopadu a v polovině prosince.

Centrální banka loni v prosinci přikročila ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25 až 0,50 procenta z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst držela zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ji ale donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Newsletter