Soukromý sektor USA vytvořil v říjnu zhruba 182.000 nových míst

V americkém soukromém sektoru vzniklo v říjnu 182.000 pracovních míst, což je nepatrně více, než se čekalo. Vyplývá to z dnešních údajů soukromé organizace ADP. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že soukromý sektor vytvoří 180.000 míst.

ADP naopak upravila směrem dolů zářijový údaj na 190.000 namísto původně oznámeného přírůstku 200.000 míst.

Spotřebitelské výdaje v USA jsou na slušné úrovni. Američanům k utrácení pomáhá větší jistota zaměstnání, nízké ceny energií a lepší stav rodinných financí. Výrobcům ale uškodil silný dolar a horší kondice zahraničních ekonomik. ADP uvedla, že továrny v říjnu zrušily 2000 míst. V září v nich zaniklo 17.000 míst.

„Předpokládáme, že síla amerického dolaru bude pro zaměstnanost v továrnách nadále překážkou, zároveň s nižšími cenami benzínu, které mají negativní dopad na ropné vrty a související zařízení,“ uvedl podle agentury AP analytik Raymond Stone ze společnosti Stone McCarthy Research.

Zpráva ADP přichází dva dny před důležitou vládní zprávou o říjnovém vývoji nezaměstnanosti. Vládní data zahrnují údaje ze soukromého i veřejného sektoru. Analytici čekají, že ekonomika USA vytvořila minulý měsíc zhruba 180.000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti se udržela na 5,1 procenta.

Newsletter