S&P díky růstu ekonomiky zvýšila úvěrový rating Maďarska

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s (S&P) zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska o jednu příčku na BB+. Ve své dnešní zprávě agentura poukázala zejména na zlepšený výhled ekonomického růstu, který byl loni v Maďarsku nejrychlejší od roku 2006. Jde o první zlepšení úvěrového ratingu země od série jeho degradací v roce 2011, uvedla agentura Reuters. 

Známka BB+ je stále v takzvané spekulativní kategorii, to znamená, že do maďarských státních cenných papírů nemohou investovat některé skupiny investorů. Je už ale jen jednu příčku pod první „investiční“ kategorií BBB-. Výhled ratingu ponechala S&P stabilní. 

Agentura nyní očekává, že maďarská ekonomika poroste v letech 2015 až 2017 průměrným tempem 2,5 procenta. Dosud S&P odhadovala maďarský růst o zhruba dvě procenta. Loni v listopadu konkurenční agentura Moody‘s zlepšila díky zesílenému růstu výhled úvěrového ratingu Maďarska na „stabilní“ z dosavadního hodnocení „negativní“, jímž naznačovala možnost zhoršení známky. Rovněž Moody‘s a další agentura Fitch hodnotí maďarský stát známkami, které jsou jednu příčku pod investiční kategorií. Maďarsko je nejzadluženější zemí střední Evropy, což dlouhodobě podkopává jeho pozici u investorů.

 Maďarská ekonomika loni vzrostla o 3,6 procenta a byla jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik celé Evropské unie. Maďarská centrální banka dnes zvýšila odhad růstu pro letošní rok na více než tři procenta z dosavadní prognózy 2,3 procenta.

 Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost splácení úvěrů hodnocenou zemí nebo firmou. Zlepšení ratingu může příslušnému dlužníkovi snížit náklady na nové úvěry

Newsletter