Americké výnosy v závěru minulého týdne zkorigovaly nárůst, dolar i přesto sílí. Euro je pod tlakem hromadného poklesu evropských tržních sazeb. Zlotý a koruna mírně zpevnily, aktuálně část zisků umazávají. Domácí měna se obchoduje nad 26,10 za euro.

S&P: Firemní investice letos klesnou třetím rokem v řadě

Největší světové společnosti sníží letos investiční výdaje třetí rok za sebou a jejich investice klesnou i příští rok. Odráží se v tom zejména propad cen komodit, uvedla v dnešní výroční zprávě o vývoji firemních kapitálových výdajů mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s (S&P).

Agentura odhaduje, že letos kapitálové výdaje dvou tisíc předních společností mimo finanční sektor klesnou o jedno procento. Příští rok se má pokles investic prohloubit na čtyři procenta.

Letošní pokles výdajů se bude podle S&P koncentrovat v sektorech energetických a dalších surovin a materiálů. Tam se čeká propad o 14 procent v důsledku ztráty důvěry v komoditní trh pod tlakem obav z poklesu čínské poptávky.

„Tato deprese je odrazem propadu výdajů do těžby komodit, který začal loni a nyní nabírá na síle,“ uvedl podle agentury Reuters ekonom S&P Gareth Williams. Bez započítání sektorů surovin a materiálů by ale měly globální výdaje letos vzrůst o osm procent.

Zvyšování kapitálových výdajů je klíčovou podmínkou dlouhodobého hospodářského růstu. Podle S&P bude příští komplikací pro firemní investice přechod vyspělých zemí k vyšším úrokovým sazbám, zejména ve Spojených státech.

Newsletter