S&P: Macronův úspěch by měl podpořit hospodářský růst v eurozóně

Úspěch hnutí centristického francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) v parlamentních volbách by měl podpořit hospodářský růst ve Francii i v celé eurozóně. Uvedl to dnes podle agentury Reuters hlavní ekonom ratingové agentury Standard & Poor‘s (S&P) pro Evropu, Blízký východ a Afriku Jean-Michel Six. Macron plánuje reformy na podporu podnikatelské aktivity, včetně změn zákoníku práce.

Hnutí REM a jeho spojenci z centristické formace MoDem v nedělním prvním kole voleb získali 33,32 procenta hlasů. V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by tak po druhém kole mohli podle odhadů obsadit 390 až 445 míst. Získání takovéto výrazné většiny by podle Sixe odstranilo politickou nejistotu provázející volební kampaň.

Six rovněž upozornil, že také ze zářijových parlamentních voleb v sousedním Německu zřejmě vzejde stabilní vláda. „Dvě nejvýznamnější země v eurozóně vyjdou z roku 2017 posílené politicky i ekonomicky, to je ohromné,“ prohlásil. „Nyní revidujeme své prognózy. Pravděpodobně zvýšíme předpovědi (hospodářského růstu) pro Francii i pro eurozónu,“ dodal. Odhad letošního růstu francouzské ekonomiky by podle něj S&P mohla zvýšit na 1,7 až 1,8 procenta z nynějších 1,5 procenta.

Newsletter