S&P: Riziko pomalejšího růstu ve střední Evropě po brexitu roste

Nebezpečí pomalejšího hospodářského růstu ve střední a východní Evropě se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii začalo zvyšovat. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s (S&P). Podstatnější podle ní ovšem je, že rozhodnutí o takzvaném brexitu zde může zvýšit politickou nejistotu na několik frontách.

„Poté, co se voliči v Británii v nezávazném konzultativním referendu z 23. června rozhodli opustit Evropskou unii, se S&P Global Ratings domnívá, že riziko zpomalení růstu se napříč regionem střední a východní Evropy začalo zvyšovat,“ uvedla podle agentury Reuters společnost v nejnovější zprávě.

„Země Visegrádu (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko), ale také země jihovýchodní Evropy jako Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko mohou mít obavy z většího vlivu zemí eurozóny, především Francie a Německa, což by dále komplikovalo politické rozhodování v rámci EU,“ stojí také ve zprávě.

Negativní výhled u ní mají nyní tři regionální ekonomiky, totiž Polsko, Chorvatsko a Černá Hora. U zbylých 14 ratingů států z tohoto regionu je výhled stabilní. Agentura tím naznačuje, že v dohledné době se změnou ratingové známky nepočítá.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

S&P již na konci června kvůli takzvanému brexitu srazila rating dlouhodobých úvěrových závazků Evropské unie o jeden stupeň na úroveň AA.

Newsletter