S&P srazila Bulharsku rating na junk, kvůli stavu bank

Mezinárodní ratingová agentura Standard and Poor’s dnes srazila úvěrovou známku Bulharska do neinvestiční kategorie. Odůvodnila to oslabením domácího bankovního sektoru a zvýšenou zranitelností celého finančního systému po letní bankovní krizi. 

Rating dlouhodobých devizových závazků Bulharska snížila S&P o jeden stupeň na BB+ z dosavadní úrovně BBB-, což je poslední rating v investiční kategorii. Do cenných papírů zařazených v neinvestiční kategorii nemohou investovat některé skupiny investorů, například penzijní fondy. 

Dvě bulharské banky zasáhly v létě masové výběry vkladů a země zažila nejhorší finanční krizi od 90. let. Vláda bankovnímu sektoru poskytla pomoc s likviditou, což ale zvýšilo její zadlužení, konstatovala S&P. Bulharský vládní dluh je ale podle ní nadále relativně nízký, což ratingové hodnocení země podporuje. 

Bulharský ministr financí Vladislav Goranov rozhodnutí agentury kritizoval a řekl, že S&P nepoukázala na některé pozitivní jevy v zemi. Vyjádřil naději, že agentura bude mít brzy důvod k přehodnocení svého názoru. 

Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost splácení úvěrů hodnocenou zemí nebo firmou. Zhoršení ratingu může dlužníkovi zvýšit náklady na nové úvěry. 

Newsletter