S&P: Světový obchod letos po letech útlumu oživuje

Světový obchod v letošním roce po letech útlumu oživuje a nejvíce by z toho měly těžit země Evropské unie. Růst obchodu táhne silná poptávka rozvíjejících se ekonomik po dovozech, uvedla dnes ratingová agentura S&P Global Ratings.

Za první dva měsíce letošního roku vzrostl objem světového obchodu v meziročním srovnání o 4,1 procenta, zjistila S&P. Bylo to výrazně rychlejší tempo než loňský růst o 1,3 procenta i než dvouprocentní průměrné roční tempo v letech 2012-2016.

„Světový obchod získává po dlouhém období slabosti na dynamice,“ uvedla ekonomka S&P Tatiana Lysenková. „Toto oživení prospívá ekonomikám EU, která je největším vývozcem průmyslového zboží a služeb,“ citovala Lysenkovou agentura Reuters. Německý vývoz například v prvním čtvrtletí vzrostl o 5,5 procenta, zatímco Španělsko za první dva měsíce zaznamenalo nárůst exportu o 13 procent.

Objem zboží dovezeného do zemí s rozvíjející se tržní ekonomikou za první dva měsíce roku vzrostl o téměř deset procent. Loni tento dovoz prakticky stagnoval, uvedla S&P.

Dovoz do rozvinutých ekonomik se naopak zpomalil na 0,4 procenta z loňského nárůstu o 1,9 procenta. Výjimkou byly Spojené státy, kde se poptávka po dovozech na počátku roku zvýšila.

Ke vzestupu poptávky po dovozech v rozvíjejícím se světě přispělo oživení cen komodit, které pomohlo Rusku a Brazílii vymanit se z recese. Druhým klíčovým faktorem je nedávné zhodnocování měn řady těchto zemí. S&P poznamenala, že reálné hodnoty měn Ruska a Brazílie za posledních 16 měsíců posílily o 40 a 30 procent, tedy v podobné míře, v níž tyto měny v předešlém období ztratily.

Světová obchodní organizace (WTO) v dubnu předpověděla, že globální obchod letos vzroste o 2,4 procenta. Upozornila nicméně na „hlubokou nejistotu“ ohledně ekonomického a politického vývoje, zejména v USA. V příštím roce by se tempo růstu světového obchodu mělo podle WTO pohybovat v rozmezí od 2,1 do čtyř procent.

Newsletter