S&P už potřetí za poslední rok zvýšila úvěrový rating Irska

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s (S&P) dnes zvýšila hodnocení dlouhodobých úvěrových závazků Irska o jednu příčku na stupeň A+. Zdůvodnila to poklesem státního dluhu země, která se před rokem a půl jako první ze zadlužených států eurozóny vymanila po dluhové krizi z mezinárodního záchranného programu. Agentura zlepšila ratingové známky Irska za poslední rok už potřetí. 

Ke zrychlenému snižování státního dluhu přispívá zlepšené rozpočtové hospodaření, zvýšené příjmy z prodeje státního majetku a silný výkon irské ekonomiky, uvedla S&P. 

Irská ekonomika loni obnovila silný růst a její výkon se zvýšil o 4,8 procenta, nejrychleji z celé Evropské unie. Irsko tak za sebou nechalo období propadu a stagnace, do něhož se dostalo v době globálních finančních otřesů a své dluhové krize po roce 2008. 

Letos by měla být irská ekonomika opět jednou z nejsilnějších v Evropě, vláda pro tento rok předpovídá růst hrubého domácího produktu o 4,7 procenta. S&P odhaduje, že ekonomika bude v příštích letech růst průměrným tempem 3,6 procenta ročně a státní dluh se do roku 2018 sníží na 85 procent HDP. 

Míra nezaměstnanosti v Irsku na konci března klesla na 9,9 procenta a poprvé od roku 2009 se dostala pod hranici deseti procent. Je tak nižší než průměr v eurozóně, který v dubnu činil 11,1 procenta. Agentura čeká pokles tohoto ukazatele do roku 2017 na 7,5 procenta. 

Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) záchranný program v sumě 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Po letech drastických úsporných opatření země na konci roku 2013 mezinárodní záchranný program ukončila a vrátila se úspěšně na kapitálové trhy. 

Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost splácení úvěrů hodnocenou zemí nebo firmou. Zlepšení ratingu může dlužníkovi snížit náklady na nové úvěry, i když Irsko si už teď půjčuje za rekordně nízké úroky. V březnu vláda prodala dluhopisy v objemu jedné miliardy eur a se splatností 30 let při ročním úroku 1,30 procenta. 

Newsletter