S&P zaplatí 77 milionů dolarů za pochybný rating hypotečních dluhů

Urovnání v celkovém objemu 77 milionů amerických dolarů skončí spory mezi ratingovou agenturou Standard & Poor’s (S&P) a americkými regulátory o metody při hodnocení hypotečních cenných papírů. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters. 

S&P zaplatí 58 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) a dalších 19 milionů státům New York a Massachusetts. SEC tak vyinkasuje první pokutu od jedné z velkých ratingových agentur poté, co americký Kongres v roce 2006 komisi pověřil dohledem nad tímto odvětvím.

SEC obvinila agenturu S&P z „podvodného pochybení“ při stanovování ratingů některých hypotečních cenných papírů v letech 2011 a 2012. Hlavní prokurátor státu New York Eric Schneiderman uvedl, že chování S&P v podstatě představovalo „lhaní investorům“ s cílem podpořit vlastní zisky. 

„Standard & Poor’s nadřadila své vlastní finanční zájmy nad zájmy investorů, když uvolnila ratingová kriteria, aby si zajistila práci, a zastřela tyto změny před investory,“ uvedla komise. „Toto urovnání zahrnuje zjištění úmyslného podvodu v letech 2011 a 2012,“ dodala. S&P se v rámci dohody k obviněním nepřiznala, ale ani je nepopřela. 

Ruská centrální banka ignoruje S&P, Moody’s a Fitch

Newsletter