S&P zlepšila Španělsku rating, vnímá ale hrozbu Katalánsko

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o jeden stupeň na BBB+. Agentura uvedla, že další posílení ekonomiky bude přínosem pro veřejné finance. Zároveň ocenila reformy trhu práce, které španělská vláda doposud realizovala.

S&P současně uvedla, že v letech 2015 až 2017 očekává průměrný reálný hospodářský růst 2,7 procenta. Španělská vláda letos očekává růst hrubého domácího produktu o 3,3 procenta. Ekonomika se zotavuje po hlubokém poklesu, který přišel v roce 2008 po krizi na trhu s bydlením. Zmírňovat se začal koncem roku 2013.

Kvůli propadu trhu s bydlením zůstaly bez práce desítky tisíc lidí s nízkou kvalifikací a míra nezaměstnanosti vzrostla na téměř 27 procent. Vláda s cílem vrátit ekonomiku k růstu, podpořit trh práce a obnovit důvěru investorů schválila řadu strukturálních reforem.

Ratingová agentura také upozornila, že některé růstové faktory, například nízké ceny ropy a směnné kurzy, sice vymizí, růst však podpoří reformní úsilí vlády. „Pracovní a další strukturální reformy, stejně jako snadnější podmínky financování, podle našeho názoru přispějí k trvale dynamičtějšímu oživení Španělska ve srovnání s jinými zeměmi v oblasti,“ uvedla agentura.

Vládě se podařilo snížit deficit veřejných financí, který byl jedním z největších v eurozóně, ze zhruba 11 procenta HDP na 5,7 procenta HDP loni. Zadlužení však vzrostlo na téměř 100 procent HDP. Agentura ale varovala, že bude třeba další zpřísnění fiskální politiky, aby se podařilo do roku 2018 schodek snížit na 0,3 procenta HDP.

Za možnou nejistotu ratingová agentura považuje schopnost budoucích vlád pokračovat v reformách a také nebezpečí roztříštěného politického prostředí po všeobecných volbách a kvůli možné snaze o nezávislost Katalánska. Očekává však, že napětí mezi centrální vládou a regionálními samosprávami bude postupně ustupovat a Katalánsko zůstane součástí Španělska. Nezávislost Katalánska by podle S&P zasáhla některé ukazatele, včetně průměrného HDP na hlavu, stav veřejných financí a úvěrovou spolehlivost.

Katalánci řekli nezávislosti ANO. Další krok?

Newsletter