Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

S&P zvýšila rating Portugalska o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P) dnes zlepšila úvěrové hodnocení Portugalska o jeden stupeň na BB+ a zdůvodnila to postupným oživováním ekonomiky z krize. Nový portugalský rating je už jen jednu příčku pod investiční kategorií, agentura ale v dohledné době žádnou změnu hodnocení nečeká.

S&P udržovala rating Portugalska na stupni BB od roku 2012 poté, co se Portugalsko stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Lisabon musel v rámci dohody o finanční pomoci v objemu 78 miliard eur (2,1 bilionu Kč) přikročit k úsporné politice a uskutečňovat razantní reformy pracovního práva a dalších oblastí.

Portugalský státní dluh zůstává velmi vysoký a pohybuje se kolem 124 procent HDP, což podle S&P brání zlepšení ratingu na úroveň, při níž mohou do portugalských dluhopisů investovat institucionální investoři. Vládní úspory ale začaly dluh po 15 letech vzestupu snižovat. Portugalsko čekají počátkem října parlamentní volby a S&P po nich žádné výraznější změny v ekonomické politice neočekává.

Portugalský rating zlepšily na úroveň těsně pod investiční kategorii už loni konkurenční agentury Moody‘s Investor Service a Fitch. Země ztratila hodnocení v investičním pásmu v roce 2011, kdy se po Řecku a Irsku propadla do dluhové krize.

Portugalsko loni v květnu mezinárodní záchranný program země oficiálně opustilo. Loni také jeho ekonomika začala oživovat z nejhlubší recese od 70. let.

Newsletter