Španělská Abengoa se snaží odvrátit rekordní bankrot

Španělská energetická firma Abengoa požádala o předběžnou ochranu před věřiteli a má nyní čtyři měsíce na to, aby se vyhnula bankrotu, který by byl největším bankrotem ve Španělsku. Firma se k tomuto kroku uchýlila po krachu jednání o finanční injekci s možným investorem, napsala agentura Reuters.

Podle španělských zákonů mohou firmy vstoupit do předběžného procesu platební neschopnosti a dostanou čtyři měsíce na to, aby se dohodly s věřiteli na odvrácení bankrotu. Pokud by se firmě Abengoa nepodařilo uzavřít takovou dohodu, stal by se její krach největším bankrotem v zemi v historii. Hrubý finanční dluh firmy na konci třetího čtvrtletí činil 8,9 miliardy eur (241 miliardy Kč).

Abengoa je jedním z největších stavitelů elektrického vedení v Latinské Americe a přední konstrukční a stavební firmou se zaměřením na stavbu elektráren na biopaliva a solárních elektráren. Po celém světě má 24.000 zaměstnanců.

Firma v prohlášení uvedla, že se obrátila na své věřitele, protože španělská investiční firma Gonvarri Corporación Financiera zrušila plán poskytnout jí finanční injekci 350 milionů eur. „Společnost zahájí proces jednání s věřiteli s cílem dosáhnout dohody, která zaručí její finanční životaschopnost,“ uvádí se v prohlášení.

Akcie firmy dnes klesly o 54 procent a tržní kapitalizace se za dnešní den snížila o zhruba 470 milionů eur. Zpráva měla negativní dopad také na akcie španělských bank, které jsou hlavními věřiteli firmy.

V minulosti Abengoa stavěla vedení pro přenos energie, elektrárny a odsolovací zařízení pro klienty. Během stavebního boomu ve Španělsku však začala stavět tyto projekty na svůj účet. Přiměly ji k tomu i levné bankovní úvěry a touha na rozšíření aktivit. Její představy o růstu se však nepodařilo realizovat a společnost se tak dostala do problémů.

Za leden až září Abengoa vykázala čistou ztrátu 194 milionů eur. Loni hospodařila se ziskem 100 milionů eur. Její tržby klesly o 3,8 procenta na 4,87 miliardy eur.

Newsletter