Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Španělská ekonomika zpomalila růst na 0,8 %. Dosáhne letos 3,3 %

Tempo růstu španělské ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí zpomalilo na 0,8 procenta z jednoho procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to dnes španělský statistický úřad. Premiér Mariano Rajoy přitom doufá, že mu příznivý vývoj ekonomiky pomůže znovu zvítězit v blížících se parlamentních volbách.

Španělská vláda předpokládá, že hrubý domácí produkt v celém letošním roce stoupne o 3,3 procenta. V příštím roce pak počítá se zpomalením růstu na tři procenta. Evropská komise nicméně varovala, že vládní prognóza pro příští rok je příliš optimistická a nebere dostatečně v úvahu zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik, které by mohlo poškodit export.

Analytik Ángel Laborda z výzkumného institutu Funcas upozornil, že hospodářský růst ve Španělsku je v posledních čtvrtletích podporován některými přechodnými faktory, například nízkými cenami ropy, slabým eurem a stimulačními opatřeními Evropské centrální banky (ECB).

Newsletter