Španělská vláda zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky

Španělská prozatímní vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 2,9 procenta z dříve předpokládaných 2,7 procenta, a to navzdory patové politické situaci v zemi. Zároveň ale zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok na 2,3 procenta z 2,4 procenta. Poukázala mimo jiné na obavy ohledně důsledků červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

„Španělské hospodářství má dva zdroje růstu: jsme konkurenceschopná ekonomika a náš bankovní systém je v dobrém stavu,“ uvedl ministr hospodářství Luis de Guindos.

Hospodářský růst v letošním roce podporují silné spotřebitelské výdaje, za kterými stojí zlepšující se podmínky na trhu práce a rekordní příliv turistů. Domácnosti ani investoři se podle agentury Reuters zatím podle všeho příliš nezatěžují obavami ohledně politické nestability, která je důsledkem patových výsledků parlamentních voleb.

Španělský král Felipe VI. ve čtvrtek již podruhé během půl roku pověřil sestavením vlády premiéra Mariana Rajoye. Šéf lidovců, kteří v červnu vyhráli opakované parlamentní volby, na rozdíl od prvního případu nabídku neodmítl. Podle španělských médií však bude mít těžkou pozici, neboť se mu mezi významnějšími stranami zatím nerýsují potenciální koaliční partneři.

Newsletter