Španělský premiér po nedělním vítězství začne povolební jednání

Španělský premiér Mariano Rajoy, jehož lidovci zvítězili v nedělních parlamentních volbách, dnes zahájí jednání o povolební koalici. Rajoy vyšel z těchto předčasných voleb silnější, když jeho strana získala o 14 poslaneckých křesel více než v prosinci. Přesto se podle španělských deníků asi neobejde bez, minimálně tiché, podpory socialistů, kteří skončili druzí.

„Nárokujeme si právo vládnout pro všechny Španěly, i pro ty, co nás nevolili,“ uvedl po zveřejnění výsledků premiér Rajoy, který v neděli již potřetí za sebou vyhrál parlamentní volby. Ale zatímco v roce 2011 získal absolutní většinu a sám mohl sestavit vládu, v prosinci, ani v neděli na potřebných 176 křesel ve 350 členném Kongresu poslanců nedosáhl. „Doufám, že během měsíce budou na stole základní obrysy dohody. Byl by nesmysl ztrácet čas dalších několik měsíců,“ řekl premiér rozhlasové stanici Cope.

V nynějších volbách získali lidovci 33 procent hlasů a obsadí tak 137 poslaneckých křesel, v prosinci přitom dostali jen 28,7 procenta hlasů, což jim stačilo na 123 mandátů. Spojit by se mohli podle deníku El País s centristickou stranou Ciudadanos, s níž by měli dohromady ale stejně jen 169 křesel.

Albert Rivera, šéf strany Ciudadanos, která v neděli získala 13 procent hlasů, a tedy 32 poslanců, zůstává optimistický, i když oproti prosincovým volbám jeho strana osm křesel ztratila. Již v noci oznámil, že je připraven jednat s Rajoyem o koalici.

Lidovci ale budou muset hledat ještě další podporu, a to buď u nacionalistických stran, nebo u socialistů. Šéf socialistické strany Pedro Sánchez se přitom stavěl v posledním půlroce, v němž se neúspěšně pokoušel o získání důvěry poslanců jako králem navržený premiér, k velké koalici odmítavě. Také dnes člen vedení socialistů César Luena zopakoval, že si nedovede představit, že by jeho strana lidovce přímo či nepřímo podpořila, protože voliči socialistů hlasovali mimo jiné pro odchod Rajoye.

Sánchez, jehož socialisté obsadí v novém parlamentu 85 křesel (o pět méně než v předchozím parlamentu), se po zveřejnění výsledků opřel do lídra radikální levice Pabla Iglesiase. „Měl možnost volit pro progresivní vládu a ukončit vládu Rajoye, ale nesnášenlivost a stavění osobních zájmů nad zájem obecný umožnily vylepšení výsledku lidovců,“ uvedl Sánchez.

Ani Iglesias není s výsledky nedělních voleb spokojen, neboť předvolební průzkumy předvídaly pro jeho koalici s komunistickou Sjednocenou levicí (IU) druhé místo. Nakonec skončila koalice Unidos Podemos se 71 křesly třetí, stejně jako v prosinci.

Iglesias, který stranu Podemos založil teprve před dvěma lety, ukončil povolební mítink v Madridu provoláním „Hasta la victoria siempre“ (Až ke konečnému vítězství), které si vypůjčil z historie od postavy kubánské revoluce Ernesta Che Guevary, a zpěvem Internacionály.

Vládní lidovci v neděli zvítězili také ve volbách do Senátu, kde si polepšili o šest křesel (ze 124 na 130).

Newsletter