Špidla má klidnit vášně mezi Čechy a Němci kvůli imigrantům

Česko a Německo vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat migrací. V jejím čele stane bývalý premiér Vladimír Špidla, řekl dnes ČTK ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Potvrdil tak informace Lidových novin, podle nichž má skupina pomoci překlenout „propast“, která mezi oběma zeměmi kvůli migrační krizi je.

„Bude to pracovní skupina, která se bude zabývat právě otázkou migrace,“ uvedl šéf české diplomacie. Praze má užší diskuse s Německem, které je klíčovou zemí Evropské unie, pomoci například v lepším odhadu dalšího vývoje. „Právě proto, že (Německo) hraje v té věci tak důležitou roli, tak bychom chtěli s ním budoucí kroky koordinovat. Abychom věděli přesně co čekat a nebyli příště zaskočeni situací,“ poznamenal Zaorálek.

K současné migrační vlně má Berlín výrazně jiný přístup než Praha, což se projevilo například i při hlasování o kvótách na přerozdělování uprchlíků, které Německo prosazovalo i přes odpor Česka. Vzájemný nesoulad v této otázce podle některých diplomatů značně poznamenal vztahy s nejdůležitějším sousedem Česka.

Zaorálek dnes ČTK řekl, že to byla Praha, kdo projevil zájem o podrobnější konzultace týkající se migrace i dalších kroků, které Německo plánuje. Nestačí podle něj situaci jen sledovat, ale je nutné vědět, kam pohyb na evropské scéně spěje. Právě Berlín mu přitom většinou udává tempo.

Jak přesně bude pracovní skupina vypadat, zatím není zřejmé. Už se ale ví, že ji povede Špidla, jehož postoje k migraci jsou někdy bližší německým představitelům než části členů české vlády. „Pro pana Špidlu jsme se rozhodli proto, protože má v německo-českých vztazích významné angažmá z minulosti. Je tam známá postava, tak si myslím, že je na to vhodná figura,“ konstatoval Zaorálek.

Newsletter