Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Spojené státy se snaží klidnit konflikt mezi Saúdskou Arábií a Íránem

O vážném vyhrocení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem dnes telefonicky hovořil americký ministr zahraničí John Kerry se svými partnery z obou zemí Ádilem Džubajrem a Mohammadem Džavádem Zarífem. Šéf americké diplomacie se podle médií chce v příštích hodinách telefonicky spojit i s kolegy ze zemí Perského zálivu, jmenovitě z Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátů. Bílý dům vyzval Teherán s Rijádem ke zdrženlivosti.

„Nadále usilujeme o to, aby Íránci a Saúdští Arabové záležitost urovnali. Vyzýváme obě strany, aby prokázaly zdrženlivost a nestupňovaly dál napětí, které panuje v regionu,“ prohlásil mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Wall Street pocítila severák z čínské i americké ekonomiky

Spojené státy podle Earnesta kritizují každou zemi, která provádí hromadné popravy. Mluvčí také varoval, že spor mezi Teheránem a Rijádem může zkomplikovat hledání politického řešení války v Sýrii. Dodal, že o tom již dříve američtí představitelé mluvili se svými saúdskoarabskými protějšky. Bílý dům se vyslovil kriticky i na adresu Íránu, když vyjádřil znepokojení z toho, že tamní bezpečnostní úřady nedokázaly ochránit saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu, kterou poničil rozhněvaný dav.

Americká vláda podle agentury AP našlapuje kolem roztržky mezi oběma regionálními mocnostmi opatrně, protože konflikt může mít neblahý vliv na dosažení řady klíčových cílů americké zahraniční politiky. Kerryho hlavním úkolem je proto vyzývat ke klidu a varovat před neúměrnou reakcí, která může vyvolat novou vlnu sektářského násilí.

Trhy zažívají nejhorší vstup do nového roku v historii

Americká diplomacie by se údajně nerada ocitla uprostřed roztržky Rijádu s Teheránem, protože cílem Washingtonu je boj proti takzvanému Islámskému státu (IS), ukončení války v Sýrii a realizace smlouvy o íránském jaderném programu. Obavy podle AP ve Washingtonu panují zejména z možného dopadu konfliktu na vnitropolitickou a vojenskou situaci v Iráku, kde se do boje s IS zapojili sunnité i šíité.

O možném vlivu sporu na urovnání situace v Sýrii má v brzké době v Teheránu a Rijádu jednat zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Jeho cestu dnes oznámilo newyorské ústředí této světové organizace.

Newsletter