Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Spojené státy vyjádřily lítost nad nálety na syrskou armádu

Spojené státy vyjádřily politování nad neúmyslným zabitím syrských vojáků, kteří podle syrských zdrojů zahynuli při sobotních leteckých útocích koalice vedené USA. Uvedl to vysoký představitel americké vlády. Washington bude i nadále dodržovat příměří v Sýrii, dodal činitel. O incidentu v noci na dnešek jednala na žádost Ruska Rada bezpečnosti OSN. Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání RB OSN kritizovala.

Spojené státy již dříve uvedly, že se domnívaly, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (IS). „Koaliční jednotky by záměrně neudeřily na syrskou vojenskou jednotku,“ konstatovala v prohlášení americká armáda. Ve vojenské akci proti IS a Al-Káidě ale hodláme i nadále pokračovat, řekl zmíněný vysoký představitel americké vlády.

Na žádost Ruska se v noci na dnešek sešla Rada bezpečnosti OSN k jednání o útocích koaličních jednotek, které zasáhly pozice syrské armády. Při náletu zahynuly podle ruských a syrských zdrojů desítky vojáků věrných režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Americká velvyslankyně v OSN Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání patnáctičlenné Rady bezpečnosti kritizovala. „Rusko musí přestat s těmito lacinými snahami získat body a s těmito divadly na efekt a soustředit se na to, o co skutečně jde, tedy na realizaci naší dohody,“ řekla Powerová novinářům před začátkem jednání Rady bezpečnosti.

Podle Powerové je „cynické a pokrytecké“ svolávat mimořádné zasedání rady kvůli americkému náletu a nesvolat zasedání RB OSN k odsouzení Asadova režimu, který „systematicky páchá jedna z nejhorších zvěrstev za celou generaci“.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin na protest proti výrokům Powerové opustil zasedání RB OSN předtím, než se vyslankyně dostala k projevu. Prohlásil, že za desítky let v diplomatických službách „nebyl svědkem takové netaktnosti ze strany USA a že je komentáři Powerové zděšen“.

Čurkin rovněž řekl, že kvůli náletům nyní visí nad dohodou o příměří v Sýrii vyjednanou Moskvou a Washingtonem „velký otazník“.

Rusko a Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sdělily, že koaliční vojska zasáhla syrské armádní pozice blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Syrská armáda kontroluje říční přístav v Dajr az-Zauru a také část města, které je jinak zcela obklopené územím v držení IS.

Zabito bylo nejméně 62 syrských vojáků. Mluvčí syrské armády prohlásil, že nálety zničily tři tanky, tři bojová vozidla a čtyři minometné a protiletadlové zbraně. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že útoky vypadají jako důkaz toho, že Washington pomáhá ozbrojencům IS.

Newsletter