Společnost innogy sníží od února cenu plynu

Společnost innogy ČR sníží od února 2017 cenu plynu, podle předběžných odhadů o čtyři procenta. Finální ceny představí firma, která je největším tuzemským distributorem plynu a do října se jmenovala RWE, nejpozději na přelomu roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí innogy v ČR Martin Chalupský.

Cena plynu od innogy za poslední rok klesne potřetí, dodal mluvčí. Podotkl, že letos v lednu firma snížila ceny o šest procent, od května pak o dalších deset procent.

Fima innogy není jediným dodavatelem energií, který zlevňuje. Například společnost E.ON v pátek uvedla, že zavádí nový produkt, který nabízí proti standardním produktům o 19 procent výhodnější cenu elektřiny i plynu. Růst cen v příštím roce nepředpokládají ani alternativní dodavatelé.

Energetický regulační úřad v úterý oznámí výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro příští rok. Regulovaná složka stanovovaná ERÚ tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny obsahuje především poplatek za přenos a distribuci. Zbylou část ceny energií tvoří takzvaná silová složka stanovená jednotlivými dodavateli.

Většina analytiků, které minulý týden oslovila ČTK, se shodla, že domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří.

Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 64 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu o kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových, vyrábí teplo a elektřinu v 28 provozech a prodává přes pět milionů metrů krychlových CNG ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic. Skupinu, která zaměstnává 3800 lidí, řídí společnost innogy Česká republika.

Newsletter