Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Spor Erdogana a šéfa nakladatelství Axel Springer bude pokračovat

Právní spor tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera týkající se aféry kolem satirika Jana Böhmermanna bude mít pokračování. Erdoganův německý právník se totiž ve středu podle agentury Reuters odvolal proti rozhodnutí soudu v Kolíně nad Rýnem, který se nedávno postavil na Döpfnerovu stranu. Erdogan Döpfnera pohnal před soud kvůli tomu, že se nakladatel v otevřeném dopise přihlásil k Böhmermannově básni, která tureckého prezidenta zesměšňuje.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana třeba jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Německý satirik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody vyjadřování a tisku v Turecku.

Pětatřicetiletý satirik a moderátor nyní čelí trestnímu stíhání kvůli urážce hlavy cizího státu. Není ale jediným, kdo se kvůli případu dostal do problémů. Tím dalším je právě šéf nakladatelského domu Axel Springer, který v dubnovém otevřeném dopise vyjádřil solidaritu s Böhmermannem a podpořil satirikova slova, k nimž se „plně a zcela připojil“.

Kolínský soud před zhruba dvěma týdny návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty. Kauza však tímto výrokem nekončí. Právník Höcker se totiž nyní proti rozhodnutí odvolal.

Agentura Reuters připomíná, že turecký prezident je známý svou citlivostí na kritiku. Od jeho nástupu do funkce v roce 2014 začali turečtí vyšetřovatelé řešit 1800 případů týkající se možné urážky Erdogana.

Německé právo umožňuje trestní stíhání za urážku hlavy cizího státu. V takovém případě ale musí o vydání k trestnímu stíhání rozhodnout vláda, což se v případě Böhmermanna stalo. Na německou kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky. Vláda se nyní chystá zákon zrušit, je prý zastaralý.

Newsletter