Sportovní svazy nadchly bezmála tři čtvrtě miliardy pro reprezentanty

Více než půl miliardy korun bylo do dnešního dne rozděleno sportovním svazům z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci výzvy REPRE 2019. Peníze obdrželo 72 spolků, které zabezpečují přípravu naší sportovní reprezentace. Celková výše dotace je 720 milionů korun.

„V programu REPRE se ukázaly trendy, kterými chce MŠMT dlouhodobě přistupovat k rozdělování dotací. Kontinuita, předvídatelnost, sebehodnocení vlastní činnosti, nezávislost svazů na výsledcích v jiných sportech, jednoduché principy. To vrací důvěru v transparentnost dotací MŠMT, zrychluje se dotační proces a prostředky jsou tak u příjemců včas,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

Zjednodušení principů a zrychlení dotačního procesu oceňují i sportovní asociace a svazy.
„Mám radost, že v programu REPRE na podporu reprezentace došlo ve srovnání s rokem 2018 k navýšení na částku 67 milionů korun, která nám výrazně pomůže v rozvoji mládežnických reprezentací ve věku 15 až 20 let. Ty totiž považujeme v dlouhodobém časovém horizontu za jednu ze stěžejních priorit naší práce,“ uvedl předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík.

Generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský rychlé vyplacení dotací přivítal také: „Za posledních několik let je to poprvé, kdy dostáváme nejen rozhodnutí o přidělení dotace, ale také výplatu finální částky už takto brzy v průběhu sezony. Chtěl bych Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy poděkovat, je skvělé, že opět myslí na zimní sporty a je jim schopno poskytnout finanční prostředky v období, kdy to nejvíce potřebují.“ Obdobně hovoří také předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

To, že MŠMT postupuje v souladu s potřebami sportovců, dokládá i vyjádření předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka: „Český atletický svaz je potěšen navýšením finančních prostředků v programu I Reprezentace MŠMT. Domníváme se, že jde o správný směr a díky alokaci těchto finančních prostředků bude moci česká reprezentace držet krok s reprezentacemi jiných zemí. Těší nás také posun v informování ze strany MŠMT o výši a alokaci finančních prostředků a domníváme se, že jde o správný krok k tomu, aby byla do budoucna nastavena časová osa tak, aby prostředky mohly být využity co nejefektivněji.“

Podporu ze strany MŠMT uvítal také předseda Českého svazu bobistů a skeletonistů Martin Bohman: „Letošní sezóna je pro nás historicky úspěšná. Rozhodli jsme se do naší reprezentace zainvestovat, dopřát jim co nejlepší podmínky, po desítkách let zas téměř srovnatelné se světovou špičkou. Po pěti letech jsme se s podporou MŠMT a Olympu CS MV dostali zas na soutěže do zámoří, kde postupně zazněla česká hymna jak v listopadu bobistům při vítězství v závodě Severoamerického poháru, tak i skeletonistce Anně Fernstädtové při absolutním vítězství v Interkontinentálu,“ zdůraznil předseda ČSBS.

Výzva REPRE 2019 je zaměřena na zajištění přípravy a účasti na mezinárodních soutěžích sportovní reprezentace v kategorii nad 15 let jako jsou například Olympijské hry, Evropský olympijský festival mládeže, Olympijské hry mládeže, mistrovství Evropy a světa, Světové hry, světové poháry, ligy a obdobné soutěže. Celková výše dotace je pro letošek téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Newsletter