Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje k 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v listopadu nečekaně klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu překvapivě snížila. Evropská komise dnes oznámila, že index důvěry klesl na minus 11,6 bodu z říjnových minus 11,1 bodu. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem indexu na minus 10,7 bodu.

Za očekáváním analytiků zaostaly rovněž dnešní údaje výzkumné společnosti Markit o listopadovém vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně. Index aktivity klesl na 51,4 bodu z říjnových 52,1 bodu. Zůstal nicméně nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Podle hlavního ekonoma firmy Markit Chrise Williamsona hodnota indexu naznačuje, že hrubý domácí produkt eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí stoupne o 0,1 až 0,2 procenta.

Statistický úřad Eurostat minulý týden odhadl, že růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,2 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. 

Newsletter