Spotřebitelská důvěra v USA mírně klesla kvůli dražšímu benzinu

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu mírně klesla kvůli špatnému počasí a růstu cen benzinu. Vyplývá to podle agentury AP z průzkumu Michiganské univerzity. Index důvěry se snížil na 93 bodů z únorových 95,4 bodu.

Pokles indexu byl nicméně mírnější, než očekávali analytici. Ti podle agentury Reuters odhadovali březnovou hodnotu indexu na 92 bodů. Šéf průzkumu Michiganské univerzity Richard Curtin navíc upozornil, že v celém prvním čtvrtletí byla nálada spotřebitelů nejlepší za poslední desetiletí. 

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. 

Americké ministerstvo obchodu dnes potvrdilo, že hospodářský růst USA v posledním čtvrtletí loňského roku prudce zpomalil na 2,2 procenta z pěti procent v předchozích třech měsících. V celém loňském roce americká ekonomika stoupla o 2,4 procenta. To představuje mírné zrychlení ve srovnání s předloňským růstem 2,2 procenta. 

Newsletter