Spotřebitelská důvěra v USA stoupla na osmileté maximum

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se dostala v prosinci na maximum za téměř osm let. Náladu spotřebitelů posílily zlepšené vyhlídky na poli zaměstnanosti a mezd spolu s pokračujícím zlevňováním pohonných hmot. Ukázaly to dnešní výsledky průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity.

Předběžná hodnota indexu důvěry stoupla na 93,8 bodu z konečné listopadové úrovně 88,8 bodu. Dostala se tak nejvýše od ledna 2007 a o více než čtyři body překonala očekávání analytiků. Konsensem dle Bloomberg bylo 89,5 b.

Ukazatel, který měří spotřebitelská hodnocení současné hospodářské situace, vzrostl o tři body na 105,7 bodu. Index spotřebitelských očekávání se zvýšil o více než šest bodů na 86,1 bodu. Obě hodnoty byly nejvyšší od prvních měsíců roku 2007.

„Očekávání růstu mezd jsou nejvyšší od roku 2008 a spotřebitelé jsou vůči nákupům naladěni nejpříznivěji za několik desetiletí,“ uvedl ke zprávě šéf průzkumu Richard Curtin.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Kategorie spotřebních výdajů se na hrubém domácím produktu USA podílí asi dvěma třetinami.

Tempo růstu ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,9 procenta ze 4,6 procenta ve druhém kvartálu. Ekonomové předpovídají pro celý rok růst kolem tří procent. To by představovalo nejlepší celoroční výkon od roku 2005. 

Newsletter