Spotřebitelská inflace v Německu v říjnu zrychlila na 0,2 %, oček. byla stagnace

Meziroční míra inflace v Německu se v říjnu vrátila do kladného pásma. Spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta poté, co se v září o 0,2 procenta snížily. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Německo je největší ekonomikou používající euro. Předběžné údaje o říjnovém vývoji inflace v celé eurozóně v pátek zveřejní statistický úřad Eurostat. V září se spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně snížily o 0,1 procenta, a zaznamenaly tak první pokles za šest měsíců.

Inflace v eurozóně se od října 2013 nachází pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB loni v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře pak spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.

Newsletter