Spotřebitelské ceny v eurozóně udržely 0,2% růst, v souladu s odhady

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v červenci na červnových 0,2 procenta. Nadále klesají ceny energií, jejich pokles však vyrovnal vyšší růst cen průmyslového zboží a služeb. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Ceny energií klesly v červenci o 5,6 procenta, více než v červnu. Naopak růst cen služeb a průmyslového zboží zrychlil. Vyšší byly i ceny potravin, alkoholu a tabáku, tempo jejich růst však proti červnu zpomalilo.

Bez zahrnutí cen energií spotřebitelské ceny stouply o 0,9 procenta, rovněž stejným tempem jako v červnu. Bez zahrnutí energií, potravin, alkoholu a tabáku však inflace stoupla na jedno procento z 0,8 procenta v předchozím měsíci.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 14. srpna.

Eurozóně se v květnu podařilo vymanit z deflace, tedy poklesu cen. Země eurozóny se do deflace propadly podruhé v historii eura loni v prosinci.

Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře pak ECB zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.

Newsletter