Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu vzrostly, v EU stagnovaly

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu vzrostly meziročně o 0,1 procenta, zatímco v září ve stejném rozsahu klesly. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak zpřesnil svůj předchozí rychlý údaj mírně směrem vzhůru. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny stagnovaly, když v září rovněž klesly o 0,1 procenta.

K růstu cen v eurozóně nejvíce přispěly vyšší ceny zeleniny a ovoce a ceny v restauracích a kavárnách. Naopak ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu nadále tlačí inflaci směrem dolů. Bez zahrnutí cen energií inflace činila 1,2 procenta.

Pokles cen zaznamenalo v říjnu 13 členských zemí. Nejvíce klesly ceny na Kypru, a to o 1,8 procenta. O více než procento se ceny snížily také v Rumunsku, Bulharsku a ve Slovinsku. Naopak na Maltě inflace činila 1,6 procenta a v Belgii 1,2 procenta. V České republice spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta.

Vývoj inflace je důležitý při rozhodování, které Evropská centrální banka (ECB) činí k měnové politice. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč). Šéf ECB Mario Draghi na říjnovém zasedání banky signalizoval možné rozšíření programu.

Newsletter