Spotřebitelské ceny v USA se v říjnu zvýšily o 0,2 procenta

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech po dvou měsících poklesu v říjnu zamířily vzhůru a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 procenta. K nárůstu přispěly vyšší ceny benzinu. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

V září ceny klesly o 0,2 procenta a pokles zaznamenaly také v srpnu. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali, že index spotřebitelských cen v říjnu stoupne o 0,2 procenta.

Ceny takzvaného inflačního jádra bez zahrnutí potravin a energie stouply proti září o 0,2 procenta, což je stejně velký nárůst jako v předcházejícím měsíci.

Za vyšší mírou inflace stojí především vyšší nájmy a výdaje na zdravotní péči. Ceny benzinu se v říjnu zvýšily o 0,4 procenta poté, co v předešlém měsíci klesly o rovných devět procent.

Inflace v USA je už několik let pod dvouprocentním cílem centrální banky (Fed). Ta od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu v zájmu podpory ekonomiky na rekordně nízké úrovni těsně nad nulou. Dnešní údaje by ale mohly pomoci ujistit bankéře Fedu, že inflace se časem přiblíží stanovenému cíli. Mírné zvýšení míry inflace by mohlo také posílit očekávání, že Fed v prosinci úrokové sazby zvýší.

Ceny zboží jako oblečení nebo automobily srážel v USA kromě levnější ropy na světových trzích také silnější americký dolar. Od loňského června stoupla americká měna k měnám hlavních obchodních partnerů Spojených států o 18 procent.

Newsletter