Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Spotřebitelské ceny v USA v říjnu stagnovaly, čekal se mírný pokles

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. Pokles cen pohonných hmot kompenzovaly vyšší náklady na bydlení a zdravotní péči. Bez zahrnutí cen potravin a energií však ceny rostly. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení spotřebitelských cen o 0,1 procenta. V září ceny vzrostly o 0,1 procenta. Za poslední rok se ceny zvýšily o 1,7 procenta. Na této úrovni je inflace již třetí měsíc.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, zrychlila na 0,2 procenta ze zářijových 0,1 procenta. Také meziročně jádrové ceny vzrostly, a to na 1,8 procenta z 1,7 procenta.

Ceny pohonných hmot klesly o tři procenta po snížení o jedno procento v září. Benzin zlevnil již čtvrtý měsíc za sebou. Ceny potravin vzrostly o 0,1 procenta a jejich růst zpomalil z 0,3 procenta v září. Zvýšily se také ceny letenek, nových aut, léků na předpis a za nemocniční péči. Ceny nábytku pro domácnosti pak vzrostly nejvíce od listopadu 2012.

Pokles cen energií a komodit způsobený zpomalujícím globálním ekonomickým růstem a posilování dolaru drží inflaci pod dvouprocentním cílem stanoveným centrální bankou USA (Fed) jako strop cenové stability. To umožňuje Fedu snažit se povzbudit ekonomický růst nízkými úrokovými sazbami, aniž by se musel obávat zvyšování spotřebitelských cen. Fed drží hlavní úrokovou sazbu blízko nuly od prosince 2008. Většina ekonomů očekává, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby kolem poloviny příštího roku. 

Newsletter