Spotřebitelský sentiment v USA dle Univerzity Michigan nejvyšší od 2004

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se dostala v lednu na maximum za jedenáct let. Náladu posílily lepší vyhlídky na trhu práce a levnější benzin. Ukázaly to dnešní výsledky průzkumu Michiganské univerzity. 

Předběžná hodnota indexu důvěry pro tento měsíc stoupla na 98,2 bodu z konečné prosincové úrovně 93,6 bodu. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od ledna 2004 a o zhruba čtyři body překonala očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters.     

Odhady předčily i oba dílčí ukazatele, z nichž jeden měří spotřebitelská hodnocení současné hospodářské situace a druhý zachycuje spotřebitelská očekávání.     

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Kategorie spotřebních výdajů se na hrubém domácím produktu USA podílí asi dvěma třetinami.     

Podle středečních dat amerického ministerstva obchodu klesly maloobchodní tržby v USA v prosinci o 0,9 procenta, což bylo nejrychlejší tempo od loňského ledna. Spotřebitelé byli ke konci roku opatrní, i když benzin zlevňoval a situace na trhu práce se zlepšovala. 

Newsletter