Srbsko neuznává zabrání průmyslového gigantu Trepča Kosovem

Rozhodnutí kosovského parlamentu přeměnit hutní a důlní konglomerát Trepča, který podle Bělehradu patří srbskému státu, v majetek prakticky vlastněný Kosovem je podle předsedy srbské vlády Aleksandara Vučiče neplatné. Premiér tak dnes reagoval na sobotní krok Prištiny, který opět zvýšil napětí mezi Kosovem a Srbskem a hrozí novou krizí ve vztazích.

Parlament v Prištině schválil zákon, který má kdysi slavný jugoslávský průmyslový gigant v oblasti Kosovské Mitrovice, kde žije silná srbská menšina, přeměnit ve veřejnou obchodní společnost kontrolovanou z osmdesáti procent kosovským státem. Zbylých dvacet procent má připadnout zaměstnancům.

Bělehrad ujišťuje, že Trepča je nadále srbským majetkem. „(Srbská) vláda se rozhodla prohlásit za neplatná rozhodnutí úřadů v Prištině, která se týkají Trepči,“ oznámil Vučić na tiskové konferenci ke kontroverznímu kroku kosovského parlamentu. „Nemůžeme dovolit, abychom byli zbaveni našeho vlastnictví ani aby se někdo dotýkal našich vlastnických práv,“ zdůraznil.

Událost opět zvedla emoce mezi Albánci a Srby a zástupci srbské menšiny na protest proti tomuto kroku odešli z kosovské vlády i z parlamentu. Vládní koalice bez hlasů srbských poslanců nemá v parlamentu dvoutřetinovou většinu potřebnou ke schvalování důležitých kroků, včetně ústavních zákonů.

Priština podle Bělehradu systematicky odmítá otevřít otázku majetku v Kosovu v rámci jednání o normalizaci vztahů, které probíhá pod záštitou Evropské unie. Srbsko poukazuje na své investice v Trepči a navíc nadále trvá na tom, že Kosovo je stále jeho součástí.

Newsletter