Start 9. ročníku Laboratoře Nadace Vodafone: Pětice projektů pomáhá se vzděláváním, rovností příležitostí i digitálními terapiemi pro děti

Včerejším večerem odstartoval 9. ročník akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone pro české technologické startupy se sociálními inovacemi, pořádaný ve spolupráci s  Nápadem roku. Do akcelerátoru se přihlásilo celkem 84 projektů z celého Česka. Desítka z nich prošla dvoudenním bootcampem a představila se porotě. Ta pak vybrala finálovou pětku. Program Laboratoře startupům umožňuje získat finanční podporu, odborný mentoring, případně pomůže s expanzí na další trhy či zprostředkováním investic.

První den bootcampu čekalo projekty sedm mentorských stanovišť, kde se jim věnovalo celkem třináct mentorů. Společně probírali témata jako produkt, technologie, byznys model, PR a marketing, prodej i financování. Trénovali také takzvaný elevator pitch. Druhý den měl každý z týmů tři minuty na to, aby přesvědčil porotu, že má získat podporu Nadace Vodafone.

„Letošní ročník ukazuje, že v sociálních projektech mají své místo i ty nejnovější technologie, včetně sítí páté generace nebo rozšířené reality. Zároveň jsme si potvrdili, že potřeba dorovnávat podmínky lidem se zdravotním hendikepem se stále ještě nevyčerpala a spolu s rozvojem technologií nacházíme nové a nové možnosti, jak každému pomoci žít plnohodnotný život. Letos se také po kratší odmlce objevilo téma vzdělávání mladých lidí,“ říká Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone a předsedkyně poroty.

Pět sociálních inovací

Slyším očima – Ačkoliv má projekt v Laboratoři speciální postavení díky výhře v soutěži AR Challenge, musel stejně jako ostatní splnit přísné podmínky Laboratoře a zúčastnit se bootcampu. Nyní tak spolu s postupem do finále dostal tým šanci pomáhat neslyšícím nebo nedoslýchavým lidem k lepší socializaci bez pomoci druhých. „Díky Laboratoři máme už dnes spoustu nových zkušeností a těšíme se, co dalšího nám účast v akcelerátoru přinese. Zásadní pro nás je to, že máme hmatatelnou šanci komunitě neslyšících opravdu pomoci,“ komentuje postup Jana Kašková za projekt Slyším očima.

I druhým postupujícím je projekt pomáhající znevýhodněným. Kikiriki games je bezbariérové herní studio, které ukazuje, že tým složený převážně ze zdravotně handicapovaných dokáže obstát v tržním prostředí. Kikiriki tvoří mobilní hry pro nevidomé. Těch je nedostatek a jejich vývoj vyžaduje dovednosti, kterými disponují právě zdravotně  handicapovaní lidé. “Už jen mentoring během prvního dne bootcampu byl velmi přínosný. Jestli nás to sáme čeká i v příštích šesti měsících, máme se rozhodně na co těšit,” říká Jana Kuklová, zakladatelka Kikiriki games.

Prvním ze startupů zaměřujících se na vzdělávání je projekt Nekrachni. Jeho hlavním záměrem je zvýšit finanční gramotnost studentů, včetně těch na základních školách. Dosáhnout toho chce Nekrachni pomocí mobilní aplikace, která může sloužit jako pomůcka při výuce i finanční poradce do kapsy.

Na studenty základních a středních škol cílí také Aignos. Jeho záměrem je podpora digitální gramotnosti v oblasti umělé inteligence. Prostřednictvím unikátní metodiky a interaktivní webové aplikace chce šířit znalosti a dovednosti využitelné v každodenním životě. Bez ohledu na studijní obor či geografické a sociální skupiny.

Postupující pětku uzavírá nápad s názvem Hrajeme si s Myš – Liš. Jeho cílem je vytvořit webové stránky s terapeutickými hrami pro děti s neurovývojovými poruchami. Součástí budou také metodické listy pro rodiče i odborníky. Dětem pomohou na několika úrovních, v oblasti senzomotoriky, spolupráce, komunikace nebo třeba i dobré nálady. “Jsem ráda, že jsme se překonali a šli do toho veřejně. Momentálně myslím hlavně na pečovatele a na děti a věřím, že to celé bude opravdu mít smysl,” dodává Jindra Bartošová, která svůj projekt obhájila před porotou.

Různorodé projekty, které spojuje jedno – pomáhají díky technologiím

V letošním ročníku jsou postupující projekty velmi různorodé. Přesto všechny účastníky spojuje touha pomáhat a využívat k tomu moderní technologie. Nyní si všechny týmy musejí nastavit své cíle, kterých chtějí za půl roku v akcelerátoru dosáhnout. Seznámí se také se svým hlavním mentorem a pak už je čeká individuální mentoringový program. Každý z nich navíc obdrží sto tisíc korun na rozvoj.

“Kromě samotných projektů se činila také naše porota, které bych chtěla moc poděkovat. Jsme rádi, že mohli dorazit právě takoví na slovo vzatí odborníci. Ať už to byl investor Vítek Horký, Silke Horák z investičního fondu Tilia Imapct Ventures nebo David Polach z J&T Ventures. Vybrané finálová pětka to tak opravdu neměla jednoduché a má rozhodně být na co pyšná,” uzavírá Holá.

Laboratoř Nadace Vodafone je unikátní inkubační a akcelerační program Nadace Vodafone Česká republika určený pro projekty, které rozvíjí společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Laboratoř se zaměřuje jak na existující startupy, tak na neziskové organizace, sociální podniky či univerzitní projekty. Cílem Laboratoře je nastartovat a akcelerovat projekty a dostat je k desítkám tisíc uživatelů, kteří z nich budou mít přímý užitek a kterým se tak reálně zvýší kvalita každodenního života. Takto Laboratoř pomohla už více než 100 projektům, kterým rozdělila přes 31 milionů korun. Mezi podpořenými projekty jsou například telefony pro nevidomé Blindshell, mobilní aplikace ECHO pomáhající v pátrání po pohřešovaných dětech, aplikace VozejkMap, která pomáhá vozíčkářům a lidem s omezením pohybu využívat bezbariérovou trasu pro pohodlnější cestování, nebo aplikace CF Hero, jež pomáhá rehabilitovat dětem s cystickou fibrózou.

Newsletter