Evropské výnosy klesají, americké se obchodují smíšeně. Dolar proti euru obrací zpět do ztráty nad 1,1350 EURUSD. Měny regionu zažívají relativně klidnou obchodní seanci. Koruna se obchoduje pod 24,25 za euro.

Startup Shipvio přilákal investory, s přepravami 15x objel zeměkouli

Startup Shipvio, inkubovaný v UP21 a český vítěz Startup World Cup z roku 2017, získal po vydařeném loňském roce podporu Karla Janečka a logistické firmy Logio, respektive mateřského holdingu Patero, kteří do něj investovali  nižší desítky milionů korun. Od konce minulého roku je rovněž připravená expanze firmy do Saúdské Arábie, kde Shipvio zakládá s polovičním podílem joint venture firmu s tamními partnery. Mezi nimi jsou jak průmyslové kolosy Zahid Group a Rolaco, tak významní saúdští angel investoři. Investice v Saúdské Arábii se pohybuje mezi 10 až 20 miliony korun s příslibem nižších stovek milionů korun pro další expanzi, služby by zde mělo Shipvio spustit již v první polovině letošního roku.

„Získané investice využijeme pro vstup na nové trhy v Evropě. Nejdříve chceme uspět na východ od České republiky a získat podporu místních dopravců. Dlouhodobým cílem je uchytit se v Německu a v zemích Beneluxu. Mám radost, že se nám během listopadu podařilo úspěšně připravit expanzi do Saúdské Arábie. Firmy, které s námi spolupracují, jsou tamní průmyslové kolosy Zahid Group a Rolaco. Startujeme s flotilou dvou tisíc aut, jsou to největší přepravci v regionu,“ říká CEO Shipvio André Dravecký. V loňském roce také Shipvio, které se nyní zaměřuje na růst v České republice a na Slovensku, rostlo obratově ve stovkách procent a objednané přepravy objely zeměkouli 15x.

„Investice do Shipvio je pro nás v několika ohledech velmi zajímavá. Startupy nevidíme pouze jako možné zhodnocení peněz, ale líbí se nám především energie těchto firem postavená na rychlém vývoji. Logio dnes již vyrostlo a dává nám stabilitu a jistotu, díky investicím do startupů si můžeme užít oba světy. Do Shipvio přinášíme vedle peněz také know-how, s nímž můžeme firmě pomoci rychleji růst a vstupovat na nové trhy. Díky faktu, že Shipvio má globální potenciál, odstraňuje plýtvání a i lidsky nám spolupráce funguje, nám dává vstup do tohoto nadějného startupu velký smysl,“ říká David Svatoš, partner a finanční ředitel holdingu Patero.

„Z pozice hlavního investora máme obrovskou radost, že se investorem stává firma, která je z oboru. Věřím, že jak pro Shipvio, tak i pro Logio se jedná o výhodné spojení, které pomůže Shipvio rychle expandovat, škálovat a časem taky změnit to, jak kamionová doprava funguje. Velkou radost mám také z navázané spolupráce na Arabském poloostrově, kde naše jednání trvala déle než rok,“ doplňuje Vítek Šubert, spoluzakladatel a CEO UP21.

Shipvio působí na českém a slovenském trhu, v letošním roce chce expandovat do Maďarska a Rumunska, až poté chce pomýšlet na Německo. Do konce roku chce rovněž přesáhnout 250 realizovaných přeprav denně.

V současnosti Shipvio spojuje několik set drobných dopravců. Rutinní práci dispečerů postupně nahrazuje počítačový algoritmus, takže aplikace snadno spojí řidiče se zákazníkem, který potřebuje převézt náklad po šoférově trase, a navíc mu nabídne nejlepší aktuální cenu. Shipvio cílí na drobné dopravce, nikoli na nadnárodní obry.

Více o UP21
UP21 je přední inkubátor podporující nejnadějnější české startupové projekty, do kterých investuje v jejich raných fázích existence (seed investice). Za dobu svého působení investoval UP21 do inkubovaných startupů přes 100 milionů korun. V rámci podpory inkubovaných startupů získávají mladé firmy kromě zázemí v pražském Karlíně také propracovaný vzdělávací program a specializovaný mentoring od řady předních odborníků na trhu, kteří s UP21 aktivně spolupracují. Inkubátor je také velmi úzce napojený na odborníky ze Silicon Valley, kam posílá zapojené projekty na zkušenou.
UP21 je také spoluorganizátorem Evropského finále celosvětové soutěže s názvem Startup World Cup & Summit, který se uskuteční v pražském Kongresovém centru v dubnu letošního roku. Inkubátor vznikl v dubnu roku 2016 a stojí za ním Karel Janeček, Alena Nekovářová, Jan Nekovář a Vítek Šubert.
Více o Shipvio
Shipvio přináší nástroj, kterým si zákazník zařídí přepravy na pár kliknutí myši. Cílem služby je dopřát zákazníkům automatizovanou logistiku a stát se tak prvním automatizovaným online logistickým brokerem. Shipvio spravuje a distribuuje logistická data od zákazníka k dopravcům, tak aby vznikala 100 % efektivnost a nulová ztráta.

Newsletter