Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Startup vyvinul tréninkový program pro hokejisty ve virtuální realitě

Český technologický startup Sense Arena přináší na sportovní trh revoluční produkt zaměřený na trénink a diagnostiku hráčů hokeje s využitím technologie VR. Oficiálním partnerem startupu je Český svaz ledního hokeje, Univerzita Karlova, FTVS a hokejový klub Bílí Tygři Liberec. Na americkém trhu se Sense Arena poprvé představí v lednu v Las Vegas na konferenci CES 2018.

Vizí technologicko sportovního startupu Sense Arena je vytvořit profesionální tréninkové a diagnostické programy ve virtuální realitě, (VR) určené pro hráče kolektivních sportů. Zaměření programu je na mentální a motorickou přípravu a rozvoj herního myšlení. Digitální prostředí virtuální reality umožňuje unikátně získávat data během sportovního výkonu. Jejich analýzou poskytuje Sense Arena trenérům či sportovcům samotným porovnání a návody pro jejich další zlepšení. Tím se čeští vývojáři diametrálně odlišují od čistě herních sportovních programů pro virtuální realitu, počítače nebo herní konzole.

„Vedle stále dokonalejší fyzické přípravy sportovce ovlivňuje jeho výkon stejně vysokou měrou i jeho hlava. To, jak je rychlý v rozhodování, jakou má prostorovou orientaci, jak umí oddělit pohyb horní a spodní části těla, jak čte hru, je stejně důležité jako jeho fyzička.” přibližuje hlavní myšlenku Bob Tetiva, zakladatel Sense Arena.

První oblastí jež program rozvíjí jsou kognitivní funkce, druhou jsou specifické motorické dovednosti pro konkrétní sport, třetí je pak herní myšlení. Pro trenéry slouží diagnostický nástroj, kterým se vytvoří “sken” hráče právě z dovedností, které se jen velmi těžko doposud měřily pomocí počítačových cvičení, které neměly ale se sportem nic společného. Trénink i diagnostika jsou připraveny pro hráče od věku 10 let a výše.

Startup si vybral prostředí virtuální reality především kvůli tomu, že umožňuje přenesení sportovního prostředí, jako například zimního stadionu, do různých míst jako jsou tělocvičny či tréninková centra. Díky jednoduché instalaci a nízkým nárokům na využitou techniku je produkt vhodný i pro domácí tréninky.

Prvním sportem, pro který je program Sense Arena vyvíjený je lední hokej. Na projektu se podílí hokejový oddíl Bílí Tygři Liberec, jejichž mladí hráči již od října třikrát týdně ve VR trénují. „Vždy nasazujeme nejmodrnější přístupy do tréninku našeho A-týmu či do mládeže. Když jsem poprvé viděl na jaké úrovni technologie virtuální reality je, okamžitě jsem chtěl aby naše organizace byla součástí testování a rozvoje tohoto revolučního programu.” vysvětluji Filip Pešán, hlavní trenér a sportovní ředitel Bílých Tygrů Liberec.

Fakulta sportovních studií Univerzity Karlovy, realizuje pro Sense Arena studii vědeckého ověření dopadu a přenesení získaných dovedností na výkonnost hráčů na ledě. Dalším partnerem se v minulých týdnech stal Český svaz ledního hokeje. „Je naprosto logické abychom podpořili tak zajímavý projekt, který v naší hokejové zemi vzniká. První věcí, kterou nám Sense Arena poskytne bude diagnostika hráčů zařazených do tzv. VTM – výběrů talentovaných hráčů. U nich chceme dlouhodobě sledovat jejich rozvoj v oblastech, které program dokáže změřit,” říká Bedřich Ščerban, člen výkonného výboru ČSLH.

Projekt s globálním využitím je nyní ve fázi uživatelského testování. Oficiální představení na americké půdě plánují tvůrci na leden 2018. „Jsme upřímně hrdí a pyšní na to, že nás pořadatelé CES 2018 vybrali mezi top světové začínající sport a fitness technologické projekty,” komentuje Bob Tetiva. 

Newsletter