Na devizových trzích pozorujeme mírné tlaky na slabší dolar. Proti euru se americká měna drží v pásmu posledních dní mezi 1,1850-1,1890 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,50 za euro.

Stát chce podpořit rozjezd startupů, na podporu půjdou 2 mld. Kč

Stát chce podpořit rozjezd začínajících podnikatelských projektů. Na podporu tzv. startupů mají jít přes dvě miliardy korun. Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) ve výši až 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč) a zapojení dalších soukromých zdrojů ve výši 32 milionů eur (864 milionů Kč). Materiál dnes schválila vláda.

Na rozdíl od okolních zemí v ČR zatím nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, ze kterého se startupy financují. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto navrhuje vytvoření investiční společnosti s názvem Národní inovační fond (NIF), která bude vytvářet a obhospodařovat investiční fondy. Jejich prostřednictvím bude za účasti soukromého kapitálu investováno do cílových společností či soukromých fondů.

Trh rizikového kapitálu v ČR je zatím stále málo rozvinutý a patří k nejslabším v EU. Nové inovativní podnikatelské subjekty mají významný problém s obstaráním externího financování. Ve srovnání zemí EU zaujímá ČR v objemu těchto investic jedno z posledních míst, a to i v rámci regionu střední a východní Evropy, uvádí předkládací zpráva.

Sedm z deseti malých inovativních firem v Česku je podle společného průzkumu ministerstva a poradenské firmy Deloitte nuceno investovat méně peněz než by úspěch jejich byznysu vyžadoval. Takřka polovinu domácích startupů dokonce financují jejich duchovní otcové pouze ze svých úspor, další čtvrtina pak shání peníze v rodině a po známých. Pouhých sedm začínajících podnikatelů ze sta dosáhne na bankovní úvěr.

Na rozdíl od okolních zemí zatím v Česku nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, která se v Evropě stala důležitým nástrojem přístupu startupů k financování. „Státní podpora financování startupů s úspěchem funguje třeba v Izraeli, Německu, Irsku nebo na Slovensku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

NIF bude spadat pod dohled České národní banky. Projekt je v první fázi plánován na deset let, státní investiční společnost by měla vzniknout příští rok.

Součástí návrhu je studie proveditelnosti. Cílem celého projektu je podle ministerstva urychlit rozjezd tvořivých podnikatelských nápadů s vysokou přidanou hodnotou, a to od nápadu a prototypu přes počáteční fáze podnikání (seed, startup) až po úspěšnou obchodní realizaci a podpoření hospodářského růstu.

Newsletter