Stát musí podle odborníků rozvíjet výzkum i kvůli své bezpečnosti

Věda a výzkum jsou klíčové pro zajištění bezpečnosti a prosperity státu, shodli se dnes odborníci na Pražské bezpečnostní konferenci v Národní technické knihovně v Praze. Stát vydá příští rok na vědu a výzkum o 3,75 miliardy Kč více než letos. Zda se ale budou v budoucnu peníze od státu i nadále zvyšovat, záleží podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na podpoře politické reprezentace.

Bělobrádek dnes poukázal na neshody ve vládní koalici, kdy ministerstvo financí s navýšením nesouhlasilo, i na potíže podniků s uznáním daňových odpočtů na výzkum. „Ministr financí (šéf hnutí ANO Andrej Babiš) říká, že z vědy nic nepadá a radši by peníze chtěl dát na důchody. Jeho stranický kolega, předseda hospodářského výboru (Ivan Pilný), říká, že peníze na vědu a výzkum jdou do černé díry. To je velký problém, pokud máme takovýto spor v rámci vládní koalice,“ řekl Bělobrádek. Ministerstvo financí původně při přípravě rozpočtu navrhovalo, aby výdaje na výzkum pro rok 2017 zůstaly na úrovni letoška a výrazně se nezvyšovaly ani v dalších dvou letech.

Právě výzkum v digitálních technologiích a dalších podobných oborech výrazně pomáhají i rozvoji bezpečnosti. „Máme tady řadu krizí, Blízký východ, brexit, Sýrie, kterým věnujeme pozornost, ale možná, že nevěnujeme pozornost tomu, že už teď probíhá takzvaná digitální revoluce, která ovlivňuje veškerý život,“ řekl ČTK vedoucí Střediska bezpečnostní politiky při Univerzitě Karlově Miloš Balabán.

Například Izrael vydává na výzkum 4,2 procenta HDP, což je nejvíce na světě. Podle Balabána to dokazuje, jak tato země silně vnímá zajištění bezpečnosti rozvojem výzkumu. Bělobrádek k tomu poznamenal, že Izrael je unikátní tím, že do jeho výzkumu značně investují firmy.

Zlepšit se proto musí podle něj i spolupráce mezi privátním a veřejným výzkumem. V současnosti jedná s ministerstvem financí, aby daňově uznatelné peníze mohly firmy investovat zpátky do výzkumu. To by podle něj umožnilo větší investice do výzkumu a zvýšení konkurenceschopnosti.

Celkově výdaje na výzkum a vývoj v ČR loni dosáhly 88,7 miliardy korun, meziroční růst činí 4,2 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Více než polovinu z celkových výdajů zaplatily podniky z vlastních zdrojů, zhruba třetina šla ze státního rozpočtu a zbývající část z EU.

Stát letos vydá na výzkum 29 miliard korun, příští rok 32,7 miliardy. Navýšení zahrnuje i zhruba miliardu z evropských fondů. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se Česko drží v průměru, ne však u podnikatelského sektoru.

Newsletter