Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2140 EURUSD. Měny střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně ale zisky smazala a je jediná z regionu v mírné ztrátě.

Statistici zveřejní první odhad vývoje ekonomiky ve 2. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní předběžný odhad vývoje hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí. Ekonomika podle analytiků ve druhém čtvrtletí zpomalila svůj růst. Ekonomové odhadují v průměru meziroční růst hrubého domácího produktu o 2,0 až 2,6 procenta. V mezičtvrtletním vyjádření počítají s mírným růstem o 0,3 až 0,9 procenta.

V prvním čtvrtletí ekonomika vzrostla meziročně o 3,0 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,4 procenta.

„První odhad HDP je vždy trochu loterie vzhledem k tomu, jak se mohou změnit předchozí data po sezonním očištění, a tak jde spíše o indikaci. Česká ekonomika v meziročním srovnání zpomaluje s tím, jak slábnou investice a zmenšuje se pozitivní příspěvek zahraničního obchodu. V hlavní roli zůstává zpracovatelský průmysl, jemuž dominují automobilky s jejich rekordními výsledky,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Newsletter