Státní zástupce podal obžalobu v další kauze Rath, obviněný je i Metrostav

Státní zástupce Jiří Pražák dnes podal obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi kauzy bývalého poslance Davida Ratha. Obžaloba se týká zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce to uvedl ve zprávě na webu.

Policie lidi a firmy obvinila v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v březnu. Mezi obviněnými je vedle Ratha i největší česká stavební společnost Metrostav. Vyšetřování se týkalo ještě dalších firem, které se podílely na údajně zmanipulovaných veřejných zakázkách ve Středočeském kraji.

Společnosti se podle obžaloby podílely na veřejných zakázkách týkajících se stavebnictví a zdravotnictví. Mezi zadavatele tendrů patřily Středočeský kraj, středočeská krajská nemocnice, kolínská, kladenská a mladoboleslavská oblastní nemocnice a Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje.

Zčásti šlo o zakázky z první části Rathovy kauzy. V ní hlavní líčení skončilo před rokem nepravomocným odsouzením Ratha za korupci. Ve vězení má strávit 8,5 roku, navíc mu má propadnout majetek za zhruba 20 milionů korun. Krajský soud v Praze Ratha uznal vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun. Rath se odvolal, odvolací řízení začne u pražského vrchního soudu 31. října. Rathovi hrozí i to, že jeho trest bude přísnější. Proti verdiktu se totiž odvolal i státní zástupce Petr Jirát, který žádal nejméně devítileté vězení a zabavení veškerého majetku.

Rozsudku založenému na odposleších a také na doznání podnikatelky Ivany Salačové předcházelo hlavní líčení trvající dva roky a Rathova třídenní závěrečná řeč. Vedle Ratha rozsudek zahrnul i slovenskou podnikatelku Lucii Novanskou, která podle soudu z pozice členky představenstva administrátorské společnosti ML Compet organizovala zmanipulované soutěže. Soud jí uložil pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Pokud by nezaplatila, prodlouží se jí pobyt za mřížemi o dva roky.

Odděleně soud řešil i kauzu manželů Kateřiny a Petra Kottových. V nepravomocném rozsudku byli označeni za organizátory korupce a manipulování zakázek ve Středočeském kraji, soud je potrestal 7,5 roky vězení. Někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (dnes Kottová) a její partner, exposlanec za ODS Kott, podle soudu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho ze soutěžitelů za úplatek zvýhodnili.

Newsletter