Stavební výdaje v USA nejvyšší za 10,5 roku, průmysl dál roste

Stavební výdaje v USA dosáhly v listopadu nejvyšší úrovně za deset a půl roku a ve zpracovatelském průmyslu pokračoval v prosinci čtvrtý měsíc růstu za sebou. Dnešní statistické údaje tak potvrzují solidní růst největší ekonomiky světa.

Američtí stavebníci zvýšili výdaje druhý měsíc po sobě díky silnému růstu ve výstavbě obytných i ostatních domů, ale i díky vládním stavebním zakázkám, uvedlo dnes ministerstvo obchodu. Celoročně přepočtená míra těchto investic dosáhla 1,18 bilionu dolarů, což bylo nejvíce od dubna 2006, tedy od doby, kdy vrcholil boom výstavby rezidenčních realit. Podle ekonomů bude růst ve stavebnictví letos pokračovat a potáhne ho zejména silný trh práce.

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v prosinci dál rostla a její index se dostal na loňské maximum. Proti předešlému měsíci se jeho hodnota zvýšila o 1,5 bodu na 54,7 bodu, uvedla organizace ISM, která zkoumá ekonomickou aktivitu pomocí anket u nákupních manažerů amerických firem.

Index aktivity v průmyslu je tak výrazně nad hranicí 50 bodů, která dělí růst aktivity od poklesu. Nad touto úrovní byl devět z posledních deseti měsíců, uvedla agentura AP.

Newsletter