Stavebním firmám ubylo zakázek, mj. chybějí peníze z eurodotací

Na úbytek zakázek, především veřejných, si stěžují stavební firmy v Česku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podniky a z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jedním z důvodů poklesu jsou podle stavařů chybějící peníze z dotací, ale i složitá legislativa. V lepší situaci je díky nízkým úrokům hypoték výstavba rodinných domů.

Meziročně až o 30 procent nižší obraty očekávají letos firmy v Plzeňském kraji v oblasti dopravních staveb. U pozemních staveb je propad až 20 procent. Týká se to hlavně větších firem závislých na státní kase, řekl ČTK regionální předseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ředitel plzeňského závodu velké stavební firmy Eurovia Jan Muzika. Od roku 1990 prý nezažil horší rok než letošní. Letos se podle něj v Česku nepodařilo prostavět až 80 miliard korun, kvůli problémům s koncem starších posudků EIA (vliv staveb na životní prostředí), nepřipravenosti projektů či nevykoupeným pozemkům. Podle Muziky to může vést k propouštění.

V Karlovarském kraji také chybějí významné veřejné zakázky. Výhled na příští rok je ale podle místopředsedy Regionálního stavebního sdružení Rudolfa Borýska optimističtější. Potvrzují to i údaje ČSÚ. Letos do srpna mírně stoupl počet stavebních povolení, a hodnota staveb dokonce meziročně vzrostla z 3,6 na 5,6 miliardy. Je to vůbec nejvíc za posledních pět let.

I v Libereckém kraji letos firmy postrádají velké veřejné zakázky podpořené dotacemi EU. Hejtmanství vydalo na opravy silnic kolem půl miliardy, zatímco loni to byl dvojnásobek. I manažeři velkých firem v Jihočeském kraji si stěžují na nedostatek práce. Veřejné zakázky podle nich získávají firmy nabízející cenu na hraně svého přežití.

Také firmy v Olomouckém kraji se od loňska potýkají s citelným úbytkem zakázek, souvisejícím podle analytiků s končící vlnou dotací z EU. Konkurence vzrostla a nabídkové ceny zakázek klesají. Stavební produkce v kraji se za první pololetí podle ČSÚ meziročně snížila o 9,4 pct na 1,471 miliardy. Firmy ale zatím nemusely zavést výraznější úspory či propouštět.

Podniky v Jihomoravském kraji rovněž po krátkém období oživení zažívají znovu krizi. Problémy mají především velké firmy, třeba SDS Exmost, která je nyní v insolvenci a několik projektů už musela zastavit. Pětka českého stavitelství, brněnská OHL ŽS, se zase loni propadla do půlmiliardové ztráty a musela opustit některé zahraniční trhy. V regionu navíc problémy násobí několik let neschválené zásady územního rozvoje.

V Pardubickém kraji mají většinou letos dost zakázek firmy, věnující se průmyslovým stavbám. Podniky, které dělají zateplování, silnice či byty, získávají práci obtížněji. Kritizují mj. samosprávy, že dostatečně nepřipravují pozemky pro stavbu rodinných domů – na trhu je málo parcel.

Podnikům na Vysočině rovněž letos ubyly zakázky hlavně z veřejného sektoru kvůli pomalému čerpání evropských dotací. Lépe jsou na tom firmy, které mají zakázky z podnikatelského sektoru. Podle ČSÚ byla v prvním pololetí základní stavební výroba v kraji o 23 procent nižší než loni.

Objem výroby klesá i ve Zlínském kraji. Podle šéfa krajské organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví Petra Mikulce je málo veřejných zakázek a stavařům situaci komplikují i složité tendry a získávání dotací. Za extrémně špatný označují letošek firmy z Moravskoslezského kraje.

Například v Královéhradeckém kraji sice stavební firmy podle ČSÚ vykázaly za první pololetí pokles výkonů o desetinu na 915 milionů, ale podle stavařů se situace od krize zlepšila a nedostatkem zakázek netrpí.

V Ústeckém kraji se stavebnictví po loňském výrazném oživení i letos daří. Zásluhu na tom mají zejména dopravní stavby. Třeba Ředitelství silnic a dálnic investovalo do oprav i nových staveb, jako je Vilsnická spojka v Děčíně či další úsek dálnice D7 u Loun. Tamní firmy se podílejí i na pracích na D8 přes České středohoří.

Ve Středočeském kraji zase přibývá zakázek do pěti milionů, tedy hlavně na rodinné domy pro koncové zákazníky. Podle stavařů na tom mají velký podíl nízké úroky hypoték.

Newsletter