Stávka na železnici začala narušovat dopravu v jižní Anglii

Pětidenní stávka zaměstnanců železničního přepravce Southern Rail dnes začala narušovat dopravu mezi Londýnem a jižní Anglií a působit potíže statisícům cestujících. Stávkující chtějí zachovat roli průvodčích při otevírání a zavírání dveří a protestují proti nasazování vlaků s ovládáním dveří od strojvůdce. Podle agentury Reuters jde o nejdelší stávku na britských železnicích za téměř 50 let.

Southern Rail, která obsluhuje vysoce vytížené linky, jako je spojení mezi Londýnem a Brightonem nebo vlaky z letiště Gatwick, uvedla, že během stávky bude schopna zajistit asi 60 procent spojů. Na některých linkách budou zrušeny všechny spoje. Už v minulých měsících přitom trpěli cestující na linkách Southern Rail častými rušeními spojů a zpožděními kvůli neobvykle vysoké nemocnosti personálu.

Jádrem sporu je role průvodčích, kteří mají nyní na starosti otevírání a zavírání dveří. Odborový svaz RMT, který je jedním z nejmilitantnějších odborů v Británii, tvrdí, že Southern rozšiřuje počty vlaků s ovládáním dveří od strojvůdce, aby mohla propustit průvodčí, kteří jsou podle odborů nutní k zajištění bezpečnosti přepravy. Firma Govia Thameslink Railway (GTR), která je majitelem Southern Rail, argumentuje tím, že změny omezí rušení spojů a zlepší služby, a nabídla odborům záruky budoucí role průvodčích.

Rozhovory mezi vedením odborů a GTR ale zkrachovaly a svaz RMT vyhlásil stávku. Šéf firmy Charles Horton označil krok odborů za „zbytečný, nepřijatelný a bezdůvodný“.

Newsletter