Stávky a demonstrace zasáhly Francii, narušen byl letecký provoz

Francii ve čtvrtek zasáhly stávky a demonstrace kvůli reformě pracovního práva. Protestující pálili pneumatiky na silnicích, aby tak omezili dopravu. V několika městech, včetně metropole Paříže, se střetli s policií. Narušen byl i letecký provoz na obou mezinárodních letištích v Paříži. Na letišti Orly bylo kvůli částečné stávce leteckých dispečerů zrušeno 20 procent všech letů, včetně večerního spoje společnosti Transavia France do Prahy a zpět.

Některé lety na letišti Charlese de Gaullea nabraly zpoždění. Spojení tohoto letiště s Prahou je podle letového řádu bez problémů.

Desítky tisíc lidí vyrazily pod vedením odborových organizací na protestní pochody v desítkách francouzských měst s požadavkem vůči vládě, aby stáhla reformu z parlamentu, který ji má opět projednávat příští týden. Podle serveru deníku Le Monde tvořili jádro manifestací mladí a nezaměstnaní.

Nejvíce manifestujících bylo tradičně v Paříži, kde došlo i na případy vandalství, při nichž někteří účastníci akce vytloukli výlohy obchodů nebo zapalovali kontejnery s odpadky. Na několika místech proti nim zasáhla policie, která použila granáty se slzným plynem.

Střety mezi demonstranty a policií vypukly také v Rennes, Nantes a Toulouse. Zranění při nich utrpělo několik lidí, včetně policistů.

Z 50.000 lidí, kteří se demonstrací zúčastnili ve Francii mimo Paříž, jich bylo nejvíc v Nantes (8500), Le Havre a Lyonu (po 5500) nebo v Marseille (4800).

Newsletter