Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

Štěch tlumočil Merkelové výzvu k omezení sankcí EU vůči Rusku

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) předal německé kancléřce Angele Merkelové výzvu k ukončení protiruských sankcí Evropské unie. Novinářům to řekl po večeři v Lichtenštejnském paláci. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce způsobují českým zemědělcům či průmyslu, seznámí. Po zrušení sankcí volá i prezident Miloš Zeman.

Merkelová a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se naopak dnes odpoledne po své schůzce na Úřadu vlády shodli, že na zrušení sankcí nenazrál čas. Jejich odvolání spojují s pokrokem v naplňování dohod z Minsku. Unie sankce na Rusko uvalila kvůli anexi Krymu a nepokojům na východě Ukrajiny.

Štěch však uvedl, že reciproční postup Ruska dopadá na české zemědělce i průmysl. „Nejlepší řešení je samozřejmě, aby se sankce postupně ukončily, na druhou stranu je na základě určitého kompromisu udělat pokrok v minských dohodách,“ uvedl. Právě o tom podle Štěcha mluvila Merkelová i na večeři. Jeho výzvu však přebrala a slíbila, že se s obsaženými informacemi seznámí.

Předseda senátorů si myslí, že je třeba najít cestu, aby se problémy mezi EU a Ruskem řešily politicky a diplomaticky a nezatahovala se do nich ekonomika. „Všichni byli zastánci volného trhu a teď ho používají jako politický nástroj. Na druhou stranu chápu, že není během několika hodin možné otočit kormidlo o 180 stupňů,“ řekl novinářům.

Na večeři se podle Štěcha probírala také aktuální politická situace v Evropě, dopady brexitu a postoj Velké Británie ke svému odchodu z EU. Delegace hovořily i o budoucnosti vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem, dodal.

Newsletter